‹‹‹ vissza Szonja adatlapjához

Írta LilaMoszat gazdi (Szonja), 2011. August 19. 10:32:17 #17453

IVARTALANÍTÁSSAL KAPCSOLATOS TÉVHITEK!

1. "A nőstény állatnak legalább egyszer szülnie kell"

Ezt semmi nem indokolja!


a legnagyobb problémát az okozza, hogy az emberek hajlamosak emberi tulajdonságokat ruházni az állatokra. Pedig az állatoknál az "anyaság" vagy "apaság" nem tudatos, ösztöneiktől hajtva párzanak és gondozzák kicsinyeiket, amikor pedig eljön az ideje, akkor érzelmek nélkül választják le őket. Egy házi kedvenc nem fog kölykök nemzése után vágyódni, ha a szomszéd kutya/macska leellik...

A kutyák, cicák első tüzelés elött ivartalaníthatóak. Ma már Magyarországon is több olyan állatorvos van, aki a 4-6 hónap közti ivartalanítást propagálja és aktívan végzi. Az Amerikai Egyesült Államokban pedig elterjedt szokás a már 2-3 hetes korban végzett ivartalanítás is. Az ilyen fiatalon végzett műtétekhez nagyon gyakorlott állatorvosra van szükség.

Az egyik leggyakoribb daganatos megbetegedés a tejmirigy daganata. Ez szuka kutyáknál az esetek felében, nőstény macskáknál szinte mindig rosszindulatú formában jelentkezik, és rövid idő alatt az állat elpusztulásához vezethet. Ennek a betegségnek a veszélye jelentősen csökken, ha az ivartalanítást 2,5 éves kor előtt végezzük el.

Az ennél fiatalabb korban, de már a második tüzelés után ivartalanított szukáknál 26%, az első két ivarzás között műtötteknél 8%, az első tüzelés előtt operáltaknál 0,5%-ra csökken a tejmirigy daganat kialakulásának valószínűsége. Ezért lehetőleg az első tüzelés előtt, 6-7 hónapos életkorban ajánlott a nem tenyésztési célból tartott állatok ivartalanítása!
Az elmondottak mellett az ivartalanítással megelőzhető a méhgyulladás és a méhdaganatok kialakulása is.


Amennyiben még mindig bizonytalan vagy, kérj több állatorvostól szakvéleményt, de akár a Magyar Állatorvosi Kamarától is tájékozódhatsz! Soha ne dönts egyetlen orvos javaslata alapján! A TANÁCS INGYEN VAN!

2. "AZ állat elhízik"

Egyáltalán nem alapvető, hogy egy ivartalanított állat elhízik. Feltehetően hajlamosabb rá, de egy kis odafigyeléssel, gondos táplálással és sok mozgatással ez teljesen elkerülhető. Az ivartalanított nőstény állat hormonszintje a nem tüzelési időszakban levő nőstény állat hormonszintjével megegyezik.

3. "Megváltozik az állat személyisége"

Az ivartalanítás semmilyen negatív hatással nincs az állat lelkére, pszichés állapotára.

Az ivartalanítás a szaporodási szervrendszerre hat: megelőzi a későbbi nemkívánatos kölyköket és azok elpusztítását vagy utcára, menhelyre, sintértelepre kerülését.

Az ivartalanított állat viselkedése némileg megváltozhat, általában kedvező irányban. Az ivartalnított kanok, kandúrok nem verekszenek vagy csak nagyon ritkán. Néhány állat kezesebbé válik, jobban szeret az ember közelében lenni. A szuka kutyák dominánsabbá válhatnak. Azonban jelentős személyiségbeli változást nem okoz az ivartalanítás.

A legdurvább tévhit, hogy az állat megőrül, pedig egyszerűen értelmetlen!

Egy állat lehet sokkos, lehet pánikhelyzetben, lehet stresszes... Annyi bizonyos, ezt nem az okozza, hogy ivartalanították.

kommentek száma:7tovább

Írta LilaMoszat gazdi (Szonja), 2011. August 19. 10:26:37 #17452

IVARTALANÍTÁS- KANOKNÁL

Az állattartók, főleg ha férfiak, már az ivartalanítás szó hallatán magukhoz kapnak, és közlik, hogy szó sem lehet róla... Ismételten az okoza a legnagyobb problémát, hogy az állatokat sokan emberi képességekkel, tulajdonságokkal ruházzák fel.

Legtöbben azt válaszolják, hogy ők tudnak vigyázni a kutyára. Valóban, nagyon sok kan kutya van, amelyik egész élete során nem kerül felügyelet nélkül utcára, nem is párzik. De ha az állat gazdája tisztában van azzal, hogy kutyája nem tenyészállat, nem hordja őt kiállításokra, nem fogja pároztatni tudatosan, és kerüli a véletlen felpárzást is, akkor az állatnak is és a gazdának is sokkal előnyösebb az állat ivartalaníttatása!

A kan kutya ivartalanításának egészségügyi megelőző szerepe is van, elkerülhető, hogy a gyakori időskori prosztata vagy hereproblémakat egy már veszélyeztetett időszakban kelljen műtéti úton orvosolni. Azok a kan kutyák pedig, amelyek kijutnak az utcára veszélyeztetik saját és más állatok testi épségét, sőt el is pusztulhatnak vagy okozhatják más állat pusztulását. A létrejött alomhoz is két nem kell...

Azért is a tulajdonos felelős, ha egy ilyen kaland során embert mar meg az állat. Tüzelési időszakban a hím állatok összeverekednek a nőstényért, ebből sérülések egész skálájával keveredhetnek ki. Ezen kívűl ki vannak téve az elkóborlással járó összes veszélynek: fennakad a kerítésen, elütheti autó, valamilyen oknál fogva nem talál haza avagy befogja a sintér vagy valaki, jobb esetben jó szándékból.

Gyakori, hogy az állatok, még ha szerencsésen haza is jutnak, valamilyen fertőző vagy kullancs által terjesztett betegséget összeszednek.

Magának a műtétnek sokkal kisebb a kockázata mint nőstények ivartalanításánál, és jóval olcsóbb is. Több féleképp végzik, a lényeg az, hogy mind két herét teljesen távolítsák el. Ezt az állatorvos a konzultáción úgy is elfogja magyarázni.

Nem szükséges utána semmi hormon,gyógyszeres kezelés, 2-3 napig bágyadtabbak, bár az én kanom 2. nap már úgy szaladgált mint ha mi se történt volna.

Csak előnye van, hátránya nincs- TEHÁTIVARTALANÍTS!

kommentek száma:10tovább

Írta LilaMoszat gazdi (Szonja), 2011. August 18. 09:43:41 #17436

IVARTALANÍTÁS-NŐSTÉNYEKNÉL

ELŐNYE? Hosszabb, egészségesebb élet, nem kívánt szaporulat, betegségek megelőzése.



Hátránya? Bizonyos műtéti eljárásoknál felléphet inkontinencia, és mint minden műtétnek, nem megfelelő steril környezetben, nem megfelelő képzettségű orvossal komplikációk léphetnek fel.



Általánosan elmondható, hogy ha egy nőstény állat vemhes vagy bármilyen szervi elváltozás van, akkor feltétlenül a méhét is ki kell venni.



A nőstény állatokat elkötni nem szabad. Egyrészt továbbra is tüzelni fognak, fel is párzanak, egyes esetekben ritkán akár utódot is ellenek. Másrészt az elkötés daganatok forrása, nagy eséllyel alakul ki ilyen elváltozás. Harmadrészt felléphet emlődaganat, gennyes méhgyulladás, ezeket a helyes ivartalanítás megelőzi (első tüzelés előtti ivartalanítás, fél százalékra minimalizálja).



Megoszlanak a vélemények, hogy vajon elég-e a petevezetéket és petefészket eltávolítani, így a méh marad ugyan, de funkcióját veszti, vagy jobb-e az összes szaporodószerv eltávolítása?



Vannak, akik csak a petefészkeket és a vezetékeket veszik ki. Itt is a leggyakoribb válasz, hogy x éve praktizál és nem volt belőle sose visszatérő eset. Nagyon kevés állatorvostól hallottam megfontolandó érveket. Az egyik ilyen, hogy megelőzhető vele az inkontinencia, ami sok esetben előfordul ivartalanított szukáknál. A másik elfogadható indok az volt, hogy a méh és az azt tartó szalagok tartó funkciója megmaradjon.



Vemhes állat ivartalanítható. A legtöbb esetben félidőig vállaják az állatorvosok. Ezen túl nagyobb a rizikója és a tulajdonos érzelmi terhelése is. Gyakorlott állatorvosok szokták vállalni egészen ellésig.



Tüzelő állat ivartalanítása szintén nagyobb rizikójú, hiszen vérzékenyebb,valamint a tejcsatornák duzzadtak. Amennyiben megoldható, első tüzelés előtt ivartalaníttasd az állatod, avagy a 2 tüzelési szakasz közt, de tüzelés előtt vagy után minimum 4 héttel. Gyakorlott állatorvosok szokták vállalni, ha feltétlenül tüzelés alatt meg kell műteni. ( pl. kezelhetetlen álvemhesség esetén elkerülhetetlen az azonnali ivartalanítás)





-T-É-V-H-I-T-E-K-



1. "Nőstény állatnak legalább egyszer szülnie kell'

A legnagyobb problémát az okozza, hogy az emberek hajlamosak emberi tulajdonságokat ruházni az állatokra. Pedig az állatoknál az "anyaság" vagy "apaság" nem tudatos, ösztöneiktől hajtva párzanak és gondozzák kicsinyeiket, amikor pedig eljön az ideje, akkor érzelmek nélkül választják le őket. Egy házi kedvenc nem fog kölykök nemzése után vágyódni, ha a szomszéd kutya/macska leellik... (Megtévesztő lehet, hogy egyes anyaállatok átvállalják más szülők, akár más faj kölykeit. Ez nem emberi tudatosságú adoptálás.)



Az egyik leggyakoribb daganatos megbetegedés a tejmirigy daganata. Ez szuka kutyáknál az esetek felében, nőstény macskáknál szinte mindig rosszindulatú formában jelentkezik, és rövid idő alatt az állat elpusztulásához vezethet. Ennek a betegségnek a veszélye jelentősen csökken, ha az ivartalanítást 2,5 éves kor előtt végezzük el.

Az ennél fiatalabb korban, de már a második tüzelés után ivartalanított szukáknál 26%, az első két ivarzás között műtötteknél 8%, az első tüzelés előtt operáltaknál 0,5%-ra csökken a tejmirigy daganat kialakulásának valószínűsége. Ezért lehetőleg az első tüzelés előtt, 6-7 hónapos életkorban ajánlott a nem tenyésztési célból tartott állatok ivartalanítása!

Az elmondottak mellett az ivartalanítással megelőzhető a méhgyulladás és a méhdaganatok kialakulása is.



2. "Ivartalanítás után az állat elhízik"

Egyáltalán nem alapvető, hogy egy ivartalanított állat elhízik. Feltehetően hajlamosabb rá, de egy kis odafigyeléssel, gondos táplálással és sok mozgatással ez teljesen elkerülhető. Az ivartalanított nőstény állat hormonszintje a nem tüzelési időszakban levő nőstény állat hormonszintjével megegyezik. Amennyiben az állatunk igényeit tartjuk szem előtt, valamint nem önkényesen döntjük el mennyi táplálékra van szüksége, hanem betartjuk a gyártó által ajánlott mennyiséget, nem fog elhízni.





3. " meg fog változni az állat személyisége"

Nagyon sokan hiszik azt, hogy az ivartalanítástól meg fog változni kedvencük személyisége. Az ivartalanítás semmilyen negatív hatással nincs az állat lelkére, pszichés állapotára.



Az ivartalanítás a szaporodási szervrendszerre hat: megelőzi a későbbi nemkívánatos kölyköket és azok elpusztítását vagy utcára, menhelyre, sintértelepre kerülését.



Az ivartalanított állat viselkedése némileg megváltozhat, általában kedvező irányban. Az ivartalnított kanok, kandúrok nem verekszenek vagy csak nagyon ritkán. Néhány állat kezesebbé válik, jobban szeret az ember közelében lenni. A szuka kutyák dominánsabbá válhatnak. Azonban jelentős személyiségbeli változást nem okoz az ivartalanítás.



A legdurvább tévhit, hogy az állat megőrül, pedig egyszerűen értelmetlen!



Egy állat lehet sokkos, lehet pánikhelyzetben, lehet stresszes... Annyi bizonyos, ezt nem az okozza, hogy ivartalanították.

kommentek száma:4tovább

Írta LilaMoszat gazdi (Szonja), 2011. June 30. 18:32:41 #16361

Bajban a Német Juhászkutya Fajtamentés...

Sajnos a magyar állatvédelem tragikus helyzete most már nálunk is megmutatkozott. S bár mi soha nem sírtunk, nem koldultunk, hanem rendezvényekkel, kiadványokkal igyekeztünk a fajtamentést fenntartani, mára mi is lehetetlen helyzetbe kerültünk. A bankszámlánk régóta üres, és eddig tudtuk finanszírozni a fajtamentés kiadásait. Túlvállaltuk magunkat, és ma már nem tudjuk, hogy állatorvosi számlát, vagy a kutyák etetését finanszírozzuk. Az most előttünk is nagy kérdés, hogy a nyár folyamán miből és hogyan tudjuk majd fenntartani az állatotthonunkat. Igyekszünk kölcsönhöz jutni, de addig is ha tudtok segíteni száraz táppal, hússal, rizzsel, tésztával, gyógyszerekkel, illetve pénzadománnyal, nagyon megköszönnénk.

Az is segítség, ha terjesztitek a fajtamentésnél most kezdődő panzióztatási lehetőséget, hiszen az így szerzett bevételt vissza tudnánk forgatni a fajtamentésbe. Mi pedig törjük az agyunkat, hogy mit tudnánk még vállalkozni ahhoz, hogy tovább tudjuk folytatni a német juhászkutyák mentését. Minden ötletet, segítséget nagyon várunk!

Köszönettel: a csapat

Elérhetőségeink.

http://www.nemetjuhaszmentes.hu
[email protected]


kommentek száma:1tovább

Írta LilaMoszat gazdi (Szonja), 2011. January 04. 12:15:07 #13049

Német Juhászkutya fajtamentők legújabb akciója




Cleo egyetlen újévi kívánsága: egy csodálatos gazdi!


2010. szilveszterén ismét bebizonyosodott az, hogy rengeteg a felelőtlen állattartó. Számos szervezet munkálkodik azon, hogy felhívják az emberek figyelmét a petárdázás veszélyeire.
Több száz kutya barangol mostanában az utcán, akik a petárdázás elől menekültek el otthonról. A szerencsésebbjét állatbarátok összegyűjtötték, és bíznak abban, hogy valami úton-módon sikerül megtalálni az eredeti gazdit. Sajnos, az azonosítás chip, tetoválás, biléta nélkül nagyon nehéz, olykor soha nem találják meg az eredeti gazdát, pedig lehet, hogy könnyes szemmel keresgélik hosszú időkön át az elkóborolt állatot.

Cleonak hatalmas szerencséje volt. Csepelen talált rá egy állatbarát fiatal erre a kölyök német juhászkutya jellegű szukára. Cleo rendkívül barátságos,4-5 hónapos szobatiszta,szeleburdi kis szuka aki nagyon szeretne egy boldog családban felcseperedni, néhány papucsot megrágni, és élvezni a szeretetet, kényeztetést. Olyan családra vágyik, ahol odafigyelnek rá, hogy soha többé ne tűnhessen el, ahol foglalkoznak vele. Más kutyákkal, cicákkal lakik jelenleg együtt lakásban, így szeretnénk neki olyan helyet találni, ahol igazi családtagként közlekedhet ki-be a kert és a ház között.
http://kepfeltoltes.hu/110104/cleo1_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
Jelenleg a Német Juhászkutya Fajtamentés kényeztetését élvezi, de ő csak egy a sok közül, akik vágyakoznak egy felelős gazda után.
http://kepfeltoltes.hu/110104/cleo2_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Ha megtetszett Cleo, és úgy érzed, felelősségteljesen gondját tudnád viselni, szeretnéd őt örökbe fogadni, kérlek, jelentkezz az alábbi elérhetőségeken:
[email protected]
(0630) 3-416-716

Még több örökbefogadásra váró német juhászkutyát a szervezet honlapján találsz:
Német Juhászkutya Fajtamentés Alapítvány
http://www.nemetjuhaszmentes.hu

Ha örökbefogadással nem, de adományokkal tudnád segíteni a munkánkat, bővebb információt kaphatsz a fenti honlapon, email címen, telefonszámon.



kommentek száma:2tovább