‹‹‹ vissza artúr adatlapjához

Írta supererika gazdi (artúr), 2012. April 11. 13:06:38 #20284

Miért jó,ha egy kutya szakszerűen van kiképezve?

Lillu.
Árpi mesélte tegnap, hogy előző éjszaka valszeg az életét mentette meg az a videó, meg a kutyája, ami alapján gyakorolta, hogy a kutya a lába között sétál tudod.
Éjszakás volt, esett az eső kelletlenül ment körbe a mol telepen és észrevette, hogy az egyik épület ablaka be van törve, ami nem volt.Lába közé vette Lénát, piszolyt a kezébe és ahogy benyitott az ajtón, a sötétben jobbról rögtön kiverték a kezéből a stukkert, balról kapott a lengőbordájára egy kúrva nagyot.A pisztoly(éles) elrepült balra és aki lengőbordán csapta az elugrott érte, Léna viszont kiugrott Árpi lába közül és lábon, majd utána jól karon csócsálta az illetőt és amíg Léna el volt foglalva ezzel az ürgével, Árpi azt a csávót agyalta meg jó alaposan, aki kiverte a kezéből a pisztolyt.(10 évig karatézott Árpi, szerencséjére.)Mind a kettő a kommancsok törzséhez tartozott.
Árpiéknak ez már a sokadik elfogásuk és mivel új főnöke van, kinevezték műszakvezetőnek.Az előző alvállalkozótól semmit nem kapott a kutyára.Mostantól minden hónapban megveszik neki a kajáját.
Ismeretlenül üzeni neked, hogy köszöni szépen. Amig nem láttam azt a videót, a több ellenfelest addig úgy gyakoroltuk, hogy fogtuk a kutya nyakörvét és körbeforogva védekeztek, mert eddig nem tudtam jobb módszert, de azt tudtam, a kutyának is,meg neki is addig van esélye, míg egymás mellett egymást védik, mert ha leválasztják róla a kutyát, neki is , meg a kutyának is annyi, ha több támadó van.

kommentek száma:0tovább

Írta supererika gazdi (artúr), 2011. September 14. 16:50:34 #17854

Tárgyjelzés tanítása klikkerrel.

Ez egy önálló gyakorlat, nem nyomterületen gyakoroljuk, hanem otthon vagy valami nyugodt helyen, mert az elején még nem akarom, hogy összekösse a nyomterülettel, mert ha hibázik, nem építi be a hibát a nyomkövetésbe,nem veti vissza a hosszú hónapok által felépített munkát.
Én ezt otthon a szobákban kísérleteztem ki és nagyon jól bevált, de udvaron is gyakoroltam vele.Szép nagy szobáink vannak, minden szobában , meg az ebédlőben leraktam két-két tárgyat, a tárgy alá jutalom falatot, majd behívtam a kutyát és ahogy meglátta a tárgyat, meg is mutattam neki és mondtam, hogy feküdj, amikor lefeküdt, akkor klikkeltem és felbillentettem a tárgyat, hagytam hogy megegye a jutit és mentünk ugyanígy a következőhöz.Végigjártuk az egész lakást és minden tárgynál ugyanígy jártam el.Klikkerrel és ezzel a módszerrel nagyon gyorsan megtanulta a kutya és örömmel szépen és gyorsan dolgozik, a hibázási rátája nagyon kicsi, rendszeres gyakorlással minden tárgyat hiba nélkül bejelez.Aztán ugyanezt a gyakorlatot kivittem az udvarra és amikor ott is 100 %-an jelzett minden tárgyat, akkor mentünk ki nyomterületre és építettem be a nyomba.
Mégpedig a következő kép...csináltam egy szimatkatlant, majd 15 lépés után letettem egy tárgyat, alatta kaja és ezt megismételtem még öt tárgyal.Tehát fektettem egy rövid egyenes nyomot, 5 tárgyal, amelyet 15 lépésenként raktam le.Azután egy három méteres pórázra vettem a kutyát és elindítottam a szimatkatlannál, amikor odaért a tárgyhoz, még rászóltam, hogy feküdj,egy picit megakasztottam a pórázzal, klikkeltem,majd odasétáltam, megbillentettem a tárgyat, hagytam, hogy megegye a kolbászt, majd a tenyeremből adtam még neki falatokat, hogy nyugodtan feküdjön.Az utolsó falatot beledobtam a következő lábnyomba és szimat keresd vezényszóval újra indítottam a kutyát, így mentünk végig a nyomon.Az első pár alkalommal még segíteni kellett így a kutyát, de nagyon gyorsan önálló lett és hiba nélkül jelzett minden tárgyat.

kommentek száma:0tovább

Írta supererika gazdi (artúr), 2011. July 27. 16:51:42 #16939

Előreküldés másképp-Lillunak ajánlva.

Lillu!
Tegnap és ma is, Artúrral olyant kezdtem el gyakorolni, hogy kimentünk a rétre, egy kis lábnál menés és szemkontaktus, majd előreküldés és ott amikor előreszaladt Artúr, akkor jó nagy ívben, előredobtam neki a labdát és amikor odaért és fel akarta venni, akkor lefektettem.
Mert megfigyeltem nála, hogy ismerős helyen, ha párszor ki van neki rakva a labda, akkor ok, tudja, hogy hová kell szaladni, de nem mindenhol van esélyem többször kipakolgatni neki a labdát.
Elszalad valameddig, aztán be kezd bizonytalanul lassítani és így bőven hiányos az előreküldése, mert rövidebb távon tudom fektetni.
Így viszont, úgy sprintel a kutyám, mint az őrült, hátra se néz, csak arra kell ügyelnem, hogy egyenesen előre dobjam a labdát és jó messzire.

kommentek száma:0tovább

Írta supererika gazdi (artúr), 2011. April 12. 15:26:30 #14898

Menekülő elfogása.


Minden kutya imád szaladó ember (bicikli, autó után futni-ezekre inkább rá se szokjon, minthogy le kelljen róla szoktatni).Ezt az üldöző ösztönt használjuk ki.Helyben fogatásnál beindítjuk a kutyát és először hosszú pórázon a segéd hátrálva megszalad.Amikor utoléri a segédet és ráharap a karra rögtön megfeszítjük a pórázt, ilyenkor ez olyan mintha a kezünket nyújtatnánk meg.A kutya érzi hogy ott vagyunk mögötte, de azért már messzebbről dolgozik és ezt a távolságot folyamatosan növeljük.Ha ez magabiztosan megy, akkor a segéd elkezdi kipörgetni a kutyát, vagyis megforgatja a levegőben.Ezek az apró részletek összepakolva adják ki azt a szép munkát, ami a menekülőben és a bátorságpróbában kicsúcsosodik és mindenki felhördül amikor lerohanják a kutyát és úgy megforgatják a levegőben, hogy a lélegzet is eláll.
Pár lépésre a segédtől lefektetem a kutyát és hajrá!Ahogy megszalad a segéd:- hadd menjen!

Alapozás közben kell megtanítani a kutyát ereszteni és ahogy az első oldalon írtam azt is, hogy ne féljen az ütésre emelt kéztől, bottól, ostortól.Azután szépen össze lehet pakolni: visszatámadás - a segéd visszavezeti a kutyát közben keményen fenyegeti a bottal, ha megáll akkor ismét eresztetünk.És a végén mindig van jutalomfogás.



kommentek száma:0tovább

Írta supererika gazdi (artúr), 2011. February 05. 12:53:43 #13670

Felugatás 3., rész.

Na, a lényeg, a lényeg:
-hosszú pórázon kap a kutya egy jutalomfogást, majd beáll a segéd és beengedem a kutyát a hosszún a segéd elé, ha a kutya be akar fogni, akkor megrántom a szöges nyakörvet, a kutya lefékez a segéd előtt és folyamatos felugatásba kezd.
Ha szép a felugatás, megkapja a kart.(Berkes mesélte, hogy ezt a csavaros karbeadást a Gyapinál látta és nagyon megtetszett neki, megkérte tanítsa meg rá.)
Ha ezzel a résszel nincs probléma, akkor a segéd először a fürkésző külső oldalához áll, ott is gyakoroljuk a felugatást, majd onnan lassan hátrálva betopog a segéd a bújóba, mintegy húzza maga után az ugató kutyát.
És innen már lehet gyakorolni a vizsgaanyagot, hosszún beengedni a kutyát, és hajrá...
Mindig hátrálós jutalomfogásokkal fejezzük be, hogy a kutya-ki tudja magát fogni, le tudja vezetni a felgyülemlett feszültséget.
http://ebtrainingteam.ucoz.hu/index/felugatas/0-21

kommentek száma:0tovább

Írta supererika gazdi (artúr), 2011. February 05. 12:52:23 #13669

Felugatás 2., rész.

Ha a kutya már tudja miről van szó, akkor legalábbis nálunk úgy indul a dolog, hogy durrantanak egyet az ostorral-később , ha nem kell , nem használjuk és már eleve szépen betopogva megy oda a segéd.Ha a felugatás minősége megkívánja, nem folyamatos-szaggatottan ugat a kutya-akkor ha kell, eldugják a kart, visszahátrálnak topogva, majd újra előretopognak és megkapja a kutya a jutalomfogást.
Ha a kutya már megtanult felugatni, a normál pórázt átcseréljük hosszú pórázra.
Már nem a segéd topog be a kutyához, hanem a kutyát engedjük oda a segédhez.
A videón látni lehet, Artúron van hám is és szöges nyakörv is-az a mások által undorítónak tartott dolog, amely hozzáértő kezekben szép munkát eredményez, ha pedig nem kell, nem használjuk.
A hámban sima fogásokat kap a kutya, amikor átcsatoljuk szögesre, akkor a beharapást akadályozzuk meg vele, illetve, ha nem ugat a kutya folyamatosan, akkor az egyébként laza pórázt, finoman, hozzáértően, egy picit megfeszítjük és utána újra lazára engedjük, ha kell többször is.Ezzel egy kicsit izgágává tesszük, éppen csak annyira, hogy tovább ugasson, ha elhallgat.

kommentek száma:0tovább

Írta supererika gazdi (artúr), 2011. February 05. 12:50:43 #13668

Felugatás.

Felugatni a kutyát először helyben fogatásnál kezdjük tanítani.A kutyát a gazda pórázhosszon tartja és a segéd "sunnyogással", incselkedéssel vagy betopogással próbálja meg ugatásra bírni.A zsákmánnyal felkelteni az érdeklődését , olykor-olykor eldugni, a lényeg, hogy elveszítse a türelmét a kutya és elkezdjen ugatni.Kezdetben, ha már van egy-két tiszta felugatás, a kutya rögtön megkapja a jutalomfogást, a zsákmányt, ami lehet heccbőr, hurka, harapópárna vagy csibészkar.
Meg kell találni azt a kritikus távolságot, ami kiváltja a kutyából az ugatást, a nehogy már elvidd-hozd vissza azonnal,adod ide de rögtön!...elveszti a türelmét és elkezd ugatni.Némelyik kutya nagyon könnyen ugat, de láttam olyan jó idegrendszerű domináns kutyát is, amelyiknek több métert kellet hátrálni, eldugni a csibészkart és újra elővenni, illetve egyet-kettőt csattintani az ostorral, mire hajlandó volt megszólalni.Az ostorral nagyon óvatosan kell bánni, kellő időben egyszer-kétszer megszólaltatni, de ha lehet akkor minél kevesebbet használjuk, hiszen nem vadítani akarjuk a kutyát, csak rávenni arra, hogy megszólaljon.Később bőven elég lesz, ha nem folyamatos a kutyánál az ugatás, hogy a nadrágot ütögetve a bottal, egy kicsit ingereljük a kutyát és ha szép tiszta és folyamatos az ugatás, rögtön zsákmányfogást kapjon.
Az egy-két felugatástól el kell jutni a hosszú folyamatos, kitartott ugatásig.A segéd dolga, hogy felismerje a kutyánál azt a pillanatot, amikor még folyamatosan ugat a kutya-és jutalmazhatja fogás adásával-de törekedni kell arra, hogy az ugatás mindig egy kicsit tovább tartson, idővel el kell jutni a vizsgán megkövetelt időtartamig.

kommentek száma:0tovább

Írta supererika gazdi (artúr), 2011. February 05. 12:32:03 #13667

Rongyozástól a csibészkarig.

Játékos formában 4-5 hónapos korban el lehet kezdeni a "rongyozást".A zsákmányszerző ösztönt használjuk ki és fejlesztjük a vele született képességeit játékosan.
Megtanítjuk hogy "telepofás" fogással erősen és magabiztosan fogjon.A húzom-eresztem játék végén mindig a kutya győz, azaz elviheti a rongyot, heccbőrt.
A simogatás, testi érintés eltűrése nagyon fontos.Nem szabad félnie a felemelt(ütésre emelt-természetessen nem ütjük meg) kéztől, felnőtt korában bottól, ostortól.
A rongyot követi a hurka, harapópárna és a csibészkar.
Jó ösztönű és jól képzett kutya magabiztosan dolgozik a gazdától távol is.
Az őrző-védő gyakorlását kutyaiskolában, gyakorlott segéd segítségével gyakoroljuk, hogy kutyánk egész életében hű társunk, testőrünk lehessen.
http://ebtrainingteam.ucoz.hu/index/orzo_vedo_gyakorlatok/0-17

kommentek száma:0tovább

Írta supererika gazdi (artúr), 2011. February 05. 12:21:20 #13666

Őrző-védő-alapozás.

Alapozás.
A kutyával együtt tanul a gazda is. Nagyon fontos, hogy aki a póráz végén a kutyát fogja, az stabilan álljon egy helyben, a segéd dolgozik a kutyával.Úgy kell dolgoznia, hogy a póráz távolságon belül maradva, jobbra, vagy balra is eltudja , vezetni a kutyát, ha az fogja a zsákmányt. ( bőr, hurka, ).A gazda figyelje a segéd mozgását és bátorítsa a kutyát.
Miért fontos,hogy a gazda hogyan tartja a kutyát?
Állandó probléma-kezdő kutyásoknál:
-a gazda utána engedi a kutyát a segédnek- sokszor kell megállni és rászólni a gazdára, hogy tartsa meg a kutyát és ne engedje rá váratlanul a segédre, sokan félkézzel lazán tartják, van aki még utána is megy a segédnek, figyelmeztetések ellenére.
Ez a segéd biztonsága érdekében nagyon fontos, hogy a ki-ki támadó, kezdő, de a feladatot nem értő kutya, ne tudjon sérülést okozni a segédnek.
Ha a kutya jól és erőssen fogja a rongyot, akkor váltunk hurkára vagy harapópárnára-ezt mindig a kutya fogáserőssége, fejletségi szintje határozza meg.
Van olyan kutya aki sokáig még csak hurkát kap és azt is madzagon, fokozatossan terhelve a segét közelségével.
De olyan kutya is van, ez lenne a kívánatos, amelyiket egyáltalán nem zavarja a segéd és lényegében mindegy mit adunk a szájába, csak foghasson.Ilyenkor nagy előszeretettel használunk harapópárnát, amelyre szintén kötünk madzagot és fogáskor kicsúsztatjuk és húzom vonom játékba megyünk át vele, mielőtt leadnánk.
Amikor a kutyának leadjuk a zsákmányt, a gazda fusson egy nagy kört a kutyával-cipeltesse a zsákmányt és amikor visszaér a kiindulási helyére, nyúljon a kutya álla alá és dícsérje, nyugtassa a kutyát, hogy az stabil fogással tartsa a szájában és ne csócsáljon.
Ereszd vezényszóval megemeljük a kutyát a nyakörvénél fogva és ha kiejtette a szájából a zsákmányt, vagy kirugjuk a segéd felé, vagy egy lépést hátrálunk és biztatjuk a kutyát-és ezzel taníthatjuk a zsákmány őrzésére is, a segédnek pedig el kell lopnia.
http://www.youtube.com/watch?v=3GC7EqChD1U

kommentek száma:0tovább

Írta supererika gazdi (artúr), 2011. February 02. 11:50:52 #13604

Keresés-épületben.

Először, amikor tanítjuk, a kutya is bent tartozkodik a helyiségben pórázon és úgy dugjuk el a labdát, hogy lássa a kutya hova tettük.A gazda fogja a kutyát , a segitő meg játékra csábítja vele és amikor már majd megőrül érte, akkor a segítő leteszi valahová.Keresd vezényszóval elengedjük a pórázt , a kutya persze rohan, felkapja a labdát, mi meg játszunk vele és agyondícsérjük.Ezt is sokszor kell gyakorolni és váltogatni a helyet ,ahol dugdosunk.Az a jó, ha a helyiségben mindenféle bútor van és az se baj, ha a kövezet csúszos, hadd szokja a kutya.Tehát lehet dugni előszőr kihúzott asztal vagy szekrényfiókba, résnyire nyitott szekrénybe, ágy lábához, székre vagy mögé, polcra az elején , hogy elérje a kutya olyan helyre, de össze szoktunk tolni bútorokat is vagy egymás tetejére rakni, hogy mint Hektor, bátran közlekedjen rajta.
Ha a kutya már tudja miről van szó, akkor jön a következő lépés, a helyiségen kívül tartjuk a kutyát pórázon, amig a segítő eldugja a labdát, és amikor kijön a segítő, keresd vezényszóval feltuningoljuk és beengedjük, hagyjuk a kutyát önállóan dolgozni, biztatjuk természetesen és a sikeres munka végén agyondícsérjük, játszunk vele?.
Hogy ennek mi a lényege?Tulajdonképpen előképzés, az eladásra szánt kutyákat helyiségben megtanítjuk keresni, megtanítjuk őrző-védőzni, rézcsövet fogni és aki majd megveszi a kutyát-az eldönti, hogy járőrkutyának viszi, vagy keresőkutya lesz belőlle...
Én úgy tudom, bár nem akarok hülyeséget mondani, hogy az üreges csövekbe helyezik el a cuccost, aminek a szagára be akarják tanítani a kutyát és úgy tanítják meg, hogy bizonyos anyagokat keressen.
De szimplán családi kutyánál is nagyon jó játék ez a keresős dolog, mert a kutya használja az orrát, a kis eszét és a gazda addig is játszik a kutyájával és élvezik egymás társaságát.


kommentek száma:0tovább

Írta supererika gazdi (artúr), 2011. January 28. 14:02:06 #13505

Fürkészés-minden út Rómába vezet.

Szóval vasárnap voltam Sándorfalván és ahogy őv-nél beléptünk a kapun, már le is szedték a fejem.
Nem kellő eréllyel bántam a kutyával és minden szinten hozta a szokott formáját, amit megmutatták milyen kellő eréllyel, de azonnal használnom kellett a technikát.
Aztán még 5 percen belül több soron leszedték a fejem és le kellett csatolnom a hosszút és megfelelő technikával(középről indítva, fűrkészőnél fektetve , szöget zárva és behívás), majd amikor még egyszer(mert balfasz voltam) lecsapta a fürkészőt, a kutyát KELLŐ ERÉLLYEL!!! kellett visszavezetnem és újra indítanom.
Mivel a kutya már a hosszú segítségével megtanulta, hogy segéddel vagy anélkül , de az összes fürkészőt meg kell kerülnie és már nem a feladat megértése a gond a kutyánál, hanem mert én gyenge, balfasz gazda vagyok , Artúr keménységéhez; ezért mivel kellő eréllyel lebasztak , szakszóval megszívtam magam és belülről nyomtam a kutyát, így jöttem haza és ma már így gyakorlunk itthon-és bevált.
(Ja, a hosszúról akartam írni: mivel már a kutya érti a feladatott, a hosszúval és mert állandóan észrevétlen járt a kezem a pórázon és inkább idegeltem vele a kutyát, mint kontroláltam, továbbá, mert a kutya, már pontosan tudta, hogy meddig ér el a hosszú és mikor lép ki a hatósugaramból, szó szerint több kárt okoztam vele, mint hasznot).
Ezeket a lépcsőket végig kell járni-minden út Rómába vezet...
http://ebtrainingteam.ucoz.hu/index/furkeszes/0-43
http://www.youtube.com/watch?v=B8hgCmcM-lo

kommentek száma:0tovább

Írta supererika gazdi (artúr), 2011. January 28. 13:53:39 #13504

Fürkészés 3., rész.

Akkor jön az újabb türelemjáték, ha a segéd beáll a bújóba és a kutya nem akar fürkészni, hanem le akarja vágni az utat, kvázi beszaladni segédet ugatni.Ekkor kerül elő a hosszú póráz. Újból két palánkról indulunk az egyiket csak meg kell kerülni, a másikban ott a segéd.
Amelyiket meg kell kerülni, ahhoz közel állunk és fürkész jobbra vezényszóra elindítom a kutyát-na tutkóra már csapja is le kutya az útvonalat, hosszúval megrántom és fürkész vezényszóval magam is elszaladok a bújóig , megkerültetem a kutyával , behívom magamhoz hozzám és ha szépen beült előttem! akkor küldöm be oda, ahhoz a bújóhoz, ahol a segéd van.
Ez nagyon türelem játék-sokszor kell megismételni és növelni a távolságot, mígnem lekerülhet a kutyáról a hosszú póráz és elérjük a megfelelő indítási távolságot.
Ez volt az egyes vizsga fürkészése.
Négy palánkra fürkészés- újból hosszúpóráz és egy kis csel, harapópárna a hónom alatt.
Írtó nagy csábítás a kutyának, hogy lecsapja a fűrkészőhöz vezető utakat, főleg annál a palánknál ami a segéd oldalán van közvetlen, ezért amikor elindítom a kutyát fűrkészni, nagy segítség, ha nem csak a pórázzal rángatom vissza, ha muszáj, hanem elindítom a kutyát fűrkész, ha kell használom a hosszút és amikor a fűrkészőnél megkerüli a kutya és látszik rajta, hogy már húzna is a segédhez, megmutatom a harapópárnát, ráhívom a kutyát megpörgetem-húúú ilyenkor irtó nagyokat szokott fogni Artúr, jól meg kell állnom a lábamon.Majd mehet újra tovább a többi fürkészés, hasonlóan.
Kell a harapópárna, az átmenethez, a fogással lehigasztani, tiszta fejjel a kutya is megérti, mit akarok tőle-attól hogy ott a segéd, ugyanúgy kell fürkészni, mintha nem lenne?

Hat palánkra teljesen ugyanúgy tanítom a fürkészést mint négyre.


kommentek száma:0tovább

Írta supererika gazdi (artúr), 2011. January 28. 13:48:13 #13503

Fürkészés 2., rész.

Ja és innen jön még a java. Azt hinné az ember fia, hogy innen már könnyű, de itt kell elkezdeni variálni a labdákkal , hogy mikor jutalmazok és mikor nem , mert el kell jutnom odáig, hogy labda nélkül egy luftra lefürkéssze mind a hatot.
Elkezdem csökkenteni a labdákat, egyik-másik bújónál nem teszem ki, csak úgy csinálok, mintha letenném a labdát.Fürkészi a kutya a bújókat, hopp az egyiknél nincs labda, befékez a kutya, elkezdené keresni a labdát, de nem hagyom máris előveszek a zsebemből egyet és hívom is vele, hozzám, na, erre minden gond nélkül odaszalad, játszok vele egy kicsit és már küldöm is fürkészni.
Mindig más palánkoknál hagyok ki labdát, ne agyaljon a kutya, nem tudja mikor van és mikor nincs.
Amikor már nem probléma, ha valahol nincs labda, a következő szakaszba lépünk.

Nem hat palánkra fűrkészek, csak kettőre-miért pont kettőre.

Egyet simán megcsinál bármikor labda nélkül is, mert behívásnál mindig jutalmazom, de most kettők akarok összekötni úgy, hogy csak a legvégén lesz labda.
Felállunk a fürkészőkhöz , indítom, fürkész jobbra-szalad a kutya, megkerüli- hozzám -ahogy a közelembe ér kicsit csodálkozik, hogy nincs labda, de már küldöm is-fürkész balra-már megy is, ha véletlen megtorpan, mondom megint fürkész balra és ha kell szaladok is vele.
Ahogy megkerüli a második fürkészőt is már veszem elő a labdát és hozzámra kapja is.
Na, ez egy forduló pont, mert itt ha megérti a kutya a gyakorlatot, nagyon gyorsan le lehet vele fürkésztetni a hat palánkot labda nélkül is.
De, mint minden gyakorlásnál, mindig kap labdát, csak sosem tudja előre, hogy melyik fürkészőnél.
Ha nincs segéd egyik bújónál sem, nem szokott probléma lenni, mert nincs elvonó inger.


kommentek száma:0tovább

Írta supererika gazdi (artúr), 2011. January 28. 13:44:20 #13502

Fürkészés 1., rész.

Bár az őrző-védőhöz tartozik, szerintem elsősorban fegyelmező gyakorlat, amikor tanítjuk, játékosan minél előbb, annál jobb.
Hat fürkésző van a pályákon, egyes vizsgán kettőt, kettes vizsgán négyet, hármas vizsgán mind a hatot le kell fürkészni.
Leírom én hogy csináltam, de ahány ház, annyi szokás.

Ha van segítségem, akkor megkérem fogja meg a kutyát, elmegyek a bújóhoz , megmutatom a labdát a kutyának , játszok a labdával és amikor már izgatott, leteszem a bújó mögé középre, visszaszaladok a kutyához , feltuningolom és fürkész vezényszóval elengedem. Ja, elejében két-három lépés a távolság, a kutya és a bújó között, majd fokozatosan növeljük a távolságot.
Ahogy elindult a kutya, már spurizok is utána és biztatom, amint felkapta a labdát már át is lépek a túloldalra, mutatom a másik labdát és már hívom is és kapja a labdát.

Ha már tudom növelni a távolságot és szabályosan lefürkészik egyet, akkor kezdem el két palánkra fürkésztetni ugyan így, majd háromra-négyre-ötre-hatra.
Ha nincs segítség az sem probléma, akkor lefektetem a kutyát, kihelyezem a labdát és visszamegyek a kutyához, felültetem és úgy küldöm el fürkészni.

Ha mind a hat palánkot lefürkészi a kutya-ami több hónapos munka nem tagadom, azért is kell korán elkezdeni , akkor kezdek el variálni.
Hat palánknál, hat labdával dolgozom mint egy zsonglőr.
Kihelyezem a hat labdát , elindítom a kutyát-fürkész jobbra illetve balra a vezényszó-elszalad a kutya, behozza az első labdát, aztán küldöm a másodikért és így tovább.

kommentek száma:0tovább

Írta supererika gazdi (artúr), 2011. January 28. 13:35:15 #13501

Előreküldés élelemmel.

Tanítani gyakorlatilag úgyan úgy kell, a labda helyett tálban rakunk ki neki finom falatokat és ahhoz küldjük ki a kutyát, majd később, ha elég nagy a távolság és stabilan megy a kutya , akkor befektetjük....

kommentek száma:0tovább

Írta supererika gazdi (artúr), 2011. January 28. 13:31:07 #13500

Előreküldés labdával 2., rész

Ha egy megszokott pályán tudja a kutya az előreküldést, akkor idegen területen is gyakorolni kell vele.
És a madzagos labdát át lehet cserélni , nagyobb labdára, harapópárnára-ez attól is függ, mit szeret a kutya.
Eleinte a madzagos labda azért jó, mert az nagyon szereti a kutya és szívesen szalad érte, hátránya, hogy kicsi, nem látszik ki a fűből és keresgéli a kutya.

Én is próbálgattam több mindent, jelen pillanatban egy közepes méretű vart, műbőr fekete-fehér labdát használok.
Ki kell próbálni, nem mindent szeret a kutya egyformán.Az a lényeg, hogy gyorsan és örömmel szaladjon ki a kutya érte.

Vizsgán ez a gyakorlat úgy néz ki, alapállásból indulok, bal lábam mellett ül a kutya, 10-15 lépés után megállok kiadom az előre vezényszót, a kutya előreszalad és a bíró intésére feküdj vezényszóval lefektetem.
http://ebtrainingteam.ucoz.hu/index/elorekuldes/0-42

kommentek száma:0tovább

Írta supererika gazdi (artúr), 2011. January 28. 13:13:48 #13499

Előreküldés labdával 1., rész


Az előreküldést két labdával tanítjuk.
A társam megfogja a kutyát és én előreszaladok, oda, ahova a labdát ki szeretném tenni.
Megmutatom a labdát , felpörgetem vele a kutyát, hogy gyors legyen, leteszem a labdát és visszaszaladok a kutyához.
Ott még felpörgetem a kutyát, mutatom neki az irányt, hogy megszokja a kézjelet és mondogatom-előre, előre.
Aztán elengedem, hadd menjen.
A tanítás legelején, ahogy a kutya felkapja a labdát, már a másik labdát mutatom neki és hívom vissza, ahogy visszaért megkapja a másik labdát jutalmul.
Amikor már tudja a kutya, hogy hová kell kimennie, akkor a következő lépés az, hogy a labdánál befektetem a kutyát.
Úgy tanítom, hogy egészen közelről 4-5 lépésről küldöm előre , ahogy odaért a labdához lefektetem.Utána rögtön behívom és kapja a másik labdát jutalmul.
Ha ezt szépen megcsinálja, akkor növelem a távolságot, mindig egy kicsit messzebbről fektetem.
Van ,aki úgy tanítja, hogy szalad a kutya után és úgy fekteti közelről.
Én az előző módszert jobban szeretem, mert vizsgán versenyen is állnom kell , nem mehetek utána.


kommentek száma:0tovább

Írta supererika gazdi (artúr), 2011. January 26. 16:43:46 #13465

Apport tanítása-klikkerrel.

Lillu segítségével kaptam ezt a három nagyon beszédes linket-aki szereti a klikkert, illetve mindenki saját egyéniségének megfelelően választhat, ki- milyen módszerrel tanítja a kutyáját apportozni.

http://www.youtube.com/watch?v=0wxfSiuihrQ

http://www.youtube.com/watch?v=-aLD-q2lxb4

http://www.youtube.com/watch?v=Fi9Yos8fhME

kommentek száma:2tovább

Írta supererika gazdi (artúr), 2011. January 26. 12:29:49 #13457

Apport tanítása-apportfával, 2., rész

3.,Megint következő lépés-leülteted a kutyát- fogd- a szájába adod az apportfát, majd elkezdesz hátrálni, hívod hogy hozzám, majd megálsz -ülj , ereszd és kapja a labdát------ezt a gyakorlatot csak akkor csináld vele, ha az előző feladat, simán megy neki, nem célom megutáltatni a kutyával az apportfát, a kényszerapportot meg csak profi kiképzőknek ajánlom-végszükség esetén.Viszont ez egy nagyon jó gyakorlat arra, hogy a kutya hozzád vigye az apportfát és leüljön vele-de nagyon fontos, mielőtt ezt csinálod, mindig csináld meg vele az előző szabad játékos apportozást.Így jó kedvel fogja csinálni a kutya, nem lesz neki kényszer.
4.,Aztán olyant is csinálj vele, hogy a szokásos szabad játékkal kezded, húzzuk-vonjuk az apportfát, majd ereszd!, ahogy elengedte a kutya , már el is dobod, DE! maximum egy-két lépésre és hátrálsz , hívod a kutyát hozzám!, amikor szalad feléd , akkor fogod a szájában az apportfát és megy a szabad játék megint és a madzagos labda.
5.,Lassan a végére érünk-ülteted a kutyát, eldobod az apportfát-ekkor elkezded tuningolni a kutyát-biztatod, ütögeted az oldalát, míg ki nem tépi magát a kezedből, akkor elengeded.
Ahogy felkapta az apportfát-hozd! és már hátrálsz is -és ha gyakoroltad vele amit idáig leírtam, akkor simán le tudod ültetni magad előtt és ereszteni is fog.
http://ebtrainingteam.ucoz.hu/index/apport_akadaly/0-41

kommentek száma:0tovább

Írta supererika gazdi (artúr), 2011. January 26. 12:27:50 #13456

Apport tanítása-apportfával, 1., rész

1.,Fogod az apportfát és elkezdesz vele játszani, úgy hogy nem adod oda a kutyának, hanem dobálgatod magadnak, húzogatod az orra előtt és mikor utánna akar nyúlni, akkor elfordulsz előlle, majd megint cselesen felkínálod neki fogásra és engeded ráharapni-ez olyasmi, mint a szabad játék labdával.Amikor ráharapott a kutya, nem engeded el az apportfát, hanem az egyik végét fogod és futsz vele egy kicsit, majd fogást váltasz, az apportfa másik véget fogod és megint futsz vele egy kicsit.Ha nem engedte el a kutya, akkor megfogod mind a két végét és az apportfával együtt húzod fel a levegőbe a kutyát is, majd elveszed az apportfát tőle és eldobod neki a madzagos labdát---ezt szabad játéknak hívják, célunk, hogy megszeresse az apportfát , rövid ideig csináld, hogy ne unja meg a kutya, majd aznap ne is csinálj vele ilyet, max egyszer-kétszer.
Ne az legyen az első, hogy el akarod neki dobni, az ráér később is, mikor már küzd az apportért és nagyon meg akarja kapni, valamint elég erős a szorítása rajta, hogy érezd, akarja azt a fát és nem köpi ki rögtön, amint elengeded.
2.,Itt jön a következő lépés- már szívesen megfogja a kutya és szaladgáltok együtt-erősen fogja- ekkor elengeded az apportfát, elkezdesz hátrálni , nem sokat, két-három lépést és hívod -hozzám!
Ezt ugye már tudja-nem okoz gondot a kutyának és utánad lép, akkor megint elkapod az apportfát és játszotok tovább, majd megkapja a madzagos labdát.

kommentek száma:0tovább

Írta supererika gazdi (artúr), 2011. January 26. 12:23:48 #13455

Apport tanítása-labdával, 2., rész

Ha a kutya már szépen játszik a madzagos labdával akkor tovább lépünk.
Szintén mind a két kezünkben van egy-egy labda és elkezdünk játszani az egyikkel, majd eldobjuk.
Nem messzire, nem a távolság a lényeg, hanem , hogy a kutya utánna szaladjon és örömmel felkapja.
Amikor felkapta, illetve előtte egy másodpercel, mondjuk neki, hogy hozd!...és ahogy a szájában van a labda, már pörgetjük is a másikat ami nállunk marad.Na, erre a kutyus megindul visszafelé, szalad mihozzánk, ahogy odaért kiköpi a labdát, ráharap a másikra és már megy is a húzom-vonom játék.
Itt mit tanult meg a kutya:
-az eldobott labdáért elszalad,
-megtanulja a hozd! vezényszóhoz csatolni azt , hogy felkapja a labdát
-és visszaszalad hozzánk, de ami itt is a leglényegesebb, hogy nem kezd el körülöttünk keringeni és nem nekünk kell levadászni a kutyát, hogy na, ugyan add már ide azt a labdát,
-hanem ahogy visszaér az ereszd vezényszóra elengedi és már kapja is jutalmul a másik labdát.
Ha a kutya, ezeket mind tudja és szeretnénk, hogy az apportfát is visszahozza, akkor ugyanezt csinálom két apportfával-ügyeskedünk, mint egy zsonglőr.
Előveszem az apportfát , a másik a mellényzsebben van, ráharaptatom, fogd, huzigáljuk a fát és amikor rákattant ,akkor ereszd elveszem tőle, megfogom a nyakán a kispórázt , eldobom az apportfát, de a kutyát még fogom.
Hagy tomboljon egy kicsit, tuningolom is még...apport, apport...elengedem, hozd-már robban is ki, kapja fel a fát ....hozzám! már jön a kutya, tudja miről van szó...kapom elő a mellényből a másikat és dobom a lábam között.
Ezt is sűrűn gyakoroljuk.

kommentek száma:0tovább

Írta supererika gazdi (artúr), 2011. January 26. 12:22:38 #13454

Apport tanítása-labdával, 1., rész

A labdából kell rögtön kettő darab, én madzagos labdát használok, mert azzal még akkor is tudok játszani a kutyával, ha a labda a szájában van.
Húzom-vonom játékot játszok vele, nincs az mint a sima labdánál, hogy el kell vegyem tőle, ahogy visszahozza.
Legelőszőr megpörgetem a labdát a levegőben, vagy huzgálom a fűvön a kutya orra előtt és ha ráharap, akkor finoman a madzagnál fogva játszok vele...kicsit később előveszem a másik labdát , megmutatom neki és azt kezdem el pörgetni , huzogatni előtte, a másik labdát, ami a szájában van, már nem mozgatom, hogy az új labda legyen az érdekes.
Kutya figyelmét felkelti a mozgó labda, kiköpi azt ami a szájában van és ráharap a másikra.Az a labda, mondjuk amelyikkel el kezdem először játszani a bal kezemben volt, azt eldugom a hátam mögé, hogy a kutya csak egy labdára koncentráljon és a jobb kezemben lévő labdával játszunk tovább.
Amikor a kutya rá akar harapni a labdára, akkor monduk neki , hogy fogd és amikor azt szeretnénk hogy engedje el a labdát, akkor azt, hogy ereszd!
Bal kezünkben a labda, megpörgetjük a labdát ...fogd..ráharapot, játszunk vele, megállunk nem mozdítjuk a labdát ereszd!...jobb kezünkben a másik labda, ami eddig a hátunk mögött volt eldugva, előkapjuk, megpörgetjük...fogd! és már játszunk is vele.
Ezt hívját átváltásnak.
A kutya megtanul labdával játszani, sokszor még a madzagra harap rá először,de ha egy picit nem mozdítjuk a labdát, rögtön fogást vált, mert a labdára hajt ő is.
Ezt nagyon sűrűn gyakoroljuk.
Miért?
A játék egyszerűsége csalóka, mert közben észrevétlen több dolgot is megtanul a kutya.
Megtanulja:
-a gazdával labdázni jó dolog,
-megtanulja, hogy a labdára harapjon, ne a madzagra, mi több, ne is a kezére,
-megtanul rögtön két vezényszót-fogd!...és ereszd!
-megtanulja, hogy ha elengedi a labdát, attól még nincs vége a játéknak mert van másik-és ez a legfontosabb, számunkra a továbbiakban.

kommentek száma:0tovább

Írta supererika gazdi (artúr), 2011. January 25. 10:10:06 #13439

Palánkmászás.

A palánknál ugyanez a helyzet.Kezdetben jól széthúzom a palánkot, hogy minnél alacsonyabb legyen és ahogy fejlődik a kutya úgy magasodik a palánk.
Azért kell a lábak között dobni a labdát-tárgyat, mert ez egy tanítási fokozat és amikor a kutya később a tárgyal visszatér a gazdához-na innen mondom én hogy szoktam:
-tehát átdobom a labdát az akadályon elküldöm Artúrt, átugorja, ahogy felveszi a labdát pörgetem a másikat, mutatom neki , hívom
-és amikor visszafelé átugorja az akadályt átdobom a lábam között.
Ez egy játékos rész, mai napig csinálom vele, hogy gyors legyen és örömmel ugorjon.
A lényeg:
-megtanulja a kutya, hogy amikor visszaugrik, közvetlen szemből szorosan érkezzen hozzám és amikor be akarom ültetni szabályosan-most a tanításról beszélek-akkor összezárom a lábam és rászólok ülj, persze ilyenkor nincs második labda.Mert már tudja , hogy oda-vissza meg kell ugrani az akadályt, tehát elég egy tárgyat átdobnom és amikor visszaugrik vele, beültetem és utána játszok vele.

kommentek száma:0tovább

Írta supererika gazdi (artúr), 2011. January 25. 10:08:15 #13438

Akadályugrás.

Akadályugrás és palánkmászás-a tanítási módszer ugyanaz.Sőt palánkot mászni sokkal hamarabb megtanulnak a kutyák és szívesebben is csinálják.Az akadálynál nagyon hamar elkezdenek trükközni, ahogy emelkedik a magassága annál inkább megpróbálják kikerülni.
A legalacsonyabb léccel indítok és oda-vissza átugrom az akadályt a kutyával együtt.Ha felfogta, hogy mit akarok és szívesen ugrik velem előveszem a két labdát és ahogy a videón is látható egyet átdobok.
Hozd vezényszót mondok amikor ráfog és hívom vissza:hozzám vagy akadály, sőt az elején odaszaladok az akadály megütögetem és úgy csalogatom vissza.
Kezdő kutyára, de még a haladóra is rácsatoljuk a hosszú pórázt és azzal akadályozom meg, ha ki akarja kerülni.Ha van segítség még jobb, a segítőtárs az akadály mellé áll és ő kezeli a hosszú pórázt.
Fontos, hogy ne az legyen a fő szempont, hogy minél hamarabb pakoljam fel a léceket és egy hét múlva már az 1 m-t ugorja.Az ugrás helyes technikája a fontos: a lábát nem ütheti hozzá a léchez.Versenyen ezt lepontozzák és a kutyának is fájdalmas, ha állandóan megüti a lábát.
Ráadásul ha már apportfával a szájában ugrik még nagyobb jelentősége van, mert maga az apport tanítása sem egy egyszerű dolog: sík talajon később akadályon és A palánkon.Ott még arra is külön kell figyelni, hogy ne rágja a fát a kutya.Tehát előbb megtanítom szabályosan akadályt ugrani - párhuzamosan vele külön az appotírozást(később erről is lesz szó) és majd utána csatolom össze a két gyakorlatot.
Visszatérve az akadályhoz, amikor egy lécmagasságot simán ugrik oda-vissza akkor emelem meg a következő szintre, rápakolok még egy lécet.De csakis egyet.Artúr minden egyes lécemelésnél egy darabig beveri a lábát, de gyorsan hozzászokik az új magassághoz és akkor jöhet az újabb léc.

kommentek száma:0tovább

Írta supererika gazdi (artúr), 2011. January 25. 10:02:51 #13437

Behívás tanítása.

Behívás:
-amikor egy kutyának legelőször tanítom, a 10-s hosszú póráz elengedhetetlen, rácsatolom a kutyára és mindenhová abban megyünk, ha el tudom engedni, mondjuk parkban, egyszerűen ledobom a földre és kész,
-az én pórázaim ilyen célokra vékonyak, erősek és pillekönnyűek,
-nem csak behívásra használom, hanem minden gyakorlatot abban tanítok, ha elengedem bóklászni, akkor is rajta marad, két hét alatt úgy megszokja, hogy nem is foglalkozik vele,
-időnként rászólok, hozzám, abban a pillanatban megrántom és gyorsan szedem fel, magam előtt leültetem, ha kell lenyomom a fenekét és jutalomfalatot kap,
-ez nagyon sűrűn ismétlem, ha kutyát vagy macskát lát, nem szólok, ha csak nézi, nem bántom, ha látom levadászná, behívom, leültetem, lábhoz igazítom és mellettem ülve meg kell várnia, míg kimennek a képből,
-rendszeres következetes gyakorlásnál, az hogy melletem ülve várnak ilyen esetben, már nagyon tudják, szerintem ez a legpraktikusabb, mert később, így simán kézben lehet tartani a kutyát, nem kell rángatni és a legtöbb kutyatulajdonos hálás érte és megköszöni, amikor elhalad a kutyával- utána határozott lábhoz és fegyelmezetten lehet tovább sétálni,
-ha a kutya már úgy dolgozik, hogy nem kell egyáltalán használnom a hosszú pórázt, akkor rácsatolom a kis pórázt, abban gyakorlom az egész repertoárt az elejétől.
Ha kiskorától foglalkozunk a kutyával, mire felnő észrevétlenül lesz egy engedelmes szófogadó kutya, aki egyszer-kétszer próbálkozik nagyot hallani, de ezek gyenge próbálkozások-könnyen korrigálhatóak.

kommentek száma:0tovább

Írta supererika gazdi (artúr), 2011. January 25. 10:00:49 #13436

Menet közben fektetés-behívással.

Hasonlít a feladat az előző gyakorlathoz.Alapállás, ültetésből indulunk, 10-15 lépés után feküdj vezényszó és ha jutalomfalatot használok akkor azt teszem le a két lába elé és amint lefeküdt megkapja, vagy labdával fektetjük.Szintén 30 lépésre kell eltávolodni, megfordulunk, kivárunk egy kicsit és hozzám vezényszóval behívjuk a kutyát.
Akkor szép és szabályos, ha a beérkező kutya szorosan előttünk ül le, nyugodtan korrigálhatjuk ha messzebb ül.A jutalomfalatot a szánból is köphetjük vagy adhatjuk a tenyerünkből, a lényeg a szemkontaktus.
Lábhoz vezényszóra a kutya jobb oldalról megkerül és a bal lábunk mellett szabályosan le kell hogy üljön.Szintén jutalmazzuk.
http://ebtrainingteam.ucoz.hu/index/menet_kozben_fektetes/0-40

kommentek száma:0tovább

Írta supererika gazdi (artúr), 2011. January 25. 09:56:18 #13435

Menet közben ültetés, helyben maradással.

A menetközben ültetés helybenmaradással egy összetett, komplex feladat és a vizsgaanyagok része.Alapállásból indulunk ami ültetés, úgy hogy a kutya ránk figyel.Ezt úgy érjük el, hogy megmutatjuk neki a labdát, a feje fölé tartjuk, ülj vezényszót kiadjuk és ezzel egy időben a pórázt fölfelé és hátrafelé megrántjuk.Kezdő kutyát véve alapul a labdát rakhatjuk az állunk alá vagy a bal mellünkhöz,hogy lássa és felfelé nézzen.Rendes lépésben elindulunk kb. 10-15 lépés után kiadjuk az ülj vezényszót.
A labdát a feje fölé tartjuk, pórázt felfelé rántjuk és egy pillanatra megállunk.Ha a kutya stabilan ül 30 lépésnyire eltávolodunk, egy kicsit kivárunk, csinálunk egy hátraarcot.Pár másodperc várakozás után visszamegyünk hozzá, melléállunk szabályos alapállásba, majd ha a kutya minket néz akkor dobjuk el a labdát.
Eltávolodásnál a távolságot fokozatosan növeljük, ha jutalomfalattal dolgozunk akkor minden egyes ültetésnél adunk jutalomfalatot és a gyakorlat végén is.
Természetesen dolgozhatunk jutalomfalattal is, ugyan így kell tanítani.
http://ebtrainingteam.ucoz.hu/index/menet_kozben_ultetes/0-39

kommentek száma:0tovább

Írta supererika gazdi (artúr), 2011. January 25. 09:52:48 #13434

Helyben maradás fektetésből.

A fektetéses helyben maradást gyakorlatilag teljesen úgy kell tanítani, mint ültetésből-tehát ezt nem írom le mégegyszer-a különbség csak annyi, hogy fekszik a kutya és nem ül.

kommentek száma:0tovább

Írta supererika gazdi (artúr), 2011. January 25. 09:39:24 #13433

Helyben maradás tanítása ültetésből, 2.-rész.

Helyben maradás ülve:
2., lépés-a kutya már megszokta, hogy nyugodtan ül amikor kerülgetjük, tehát eljött az ideje, hogy tovább lépjünk és most már eltávolodjunk tőle,legalább egy lépésnyire...
-mindig alapállásból indulunk, tehát a kutya a bal lábunk mellett ül.
Szembeállunk a kutyával-természetesen a testi kontaktust a simogatás még nem hagyjuk el- és szembeállunk a kutyával, ameddig a póráz hossza engedi, közben fogyamatosan simogatjuk a fejét.
Ha a kutya nyugodtan tűri, nem zizeg, akkor abbahagyjuk a simogatást és szépen nyugodtan állunk előtte és várunk...aki az első lépést a kerülgetést jól begyakorolta , annak ez nem szokott problémát jelenteni ....
És szinte azon nyomban haladhatunk még egy picit, ledobjuk a pórázt a földre, úgy, hogy azonnal rá tudjunk lépni, ha a kutya megpróbálna felkelni...akkor megfogjuk a pórázt és visszanyomjuk a kutya fenekét ültetésbe és mintha mi se történt volna fojtatjuk a helyben maradás gyakorlását.
Kezdetben csak rövid ideig állunk előtte és visszamegyünk hozzá úgy, hogy amint karnyújtásnyira érünk hozzá, máris simogatjuk a fejét és akkor meg sem próbál felkelni....
Amint visszaérünk az alapállásba, azonnal agyon dícsérjük és jutalomfalatot adunk neki, hiszen innentől a helyben maradás már csak gyerekjáték-mindig egy-egy lépéssel növeljük a távolságot.
És máris elértünk a 30 lépéses vizsgakövetelményhez......na, jó ..BH-n elég a 15 lépés.

kommentek száma:0tovább

Írta supererika gazdi (artúr), 2011. January 25. 09:30:12 #13432

Helyben maradás tanítása ültetésből.

Helyben maradás tanítása ültetésből:
-alapállásból kezdjük, a kutya a bal lábunk mellett ül.
Közben simogatjuk a fejét és megkerüljük a kutyát, ha felkel visszanyomjuk a fenekét és kerüljük tovább...
Egészen addig , míg vissza nem érünk alapállásba...és megdicsérjük , jutalomfalatot adunk neki.
Először csak egyszer kerüljük meg, de ha kutya nyugton marad , nem zizeg , akkor legalább háromszor lassan.
És az elmélet hozzá, hogy mit miért csinálunk:
-a simogatással fizikai kontaktust teremtünk a kutyával, igy amikor elkezdjük kerülgetni, sokkal kevésbé próbál felállni, mintha anélkül csinálnánk, mert érzi a gazdát és ez biztonságérzetet ad neki,
-mi személy szerint azért kezdjük mindig a kerülgetést tanítani, mert azonnal visszatudjuk nyomni a kutyát, ha fel akar kelni, magyarul esélyt se adunk neki , hogy felkeljen és elmenjen, másrészről nagyon gyorsan megértik, attól , hogy a gazda ellép mellőle még ott marad melete
-és amikor majd elkezdjük a szabályos eltávolodást tanítani neki póráztávolságon, már sokkal nyugodtabb a kutya és könnyebben kezelhető, nem zizeg annyit, mert addigra azt mindenképpen felfogja, hogy a gazda visszamegy hozzá.
http://ebtrainingteam.ucoz.hu/blog/1

kommentek száma:0tovább

Írta supererika gazdi (artúr), 2011. January 25. 09:20:57 #13431

Fektetés tanítása.

Fektetés tanítása jutalomfalattal:
-ültetésből tanítjuk, a kutya orra előtt a jutalomfalatot szépen lassan lehúzzuk a földre, a kutya két első lába elé és ha szükséges a bal tenyerünkel, a marjánál lenyomjuk a földre.
Azonnal dícsérünk, jól van , okos kutya és adjuk a jutalomfalatot.

kommentek száma:2tovább

Írta supererika gazdi (artúr), 2011. January 25. 09:19:11 #13430

Ültetés tanítása.

Sziasztok!
Amit szinte mindenkinek a kutyája tud:
-ültetés tanítása jutalomfalattal:
-a kutya feje fölé tartjuk a jutalomfalatot és ha kell, a bal kezünkel lenyomjuk finoman és hátrafelé a fenekét, de étkes kutyánál szinte mindig elég, ha a feje fölé tartjuk a jutalomfalatot ( virsli, lecsókolbász felkarikázva) és mivel a feneke nehezebb mint a feje , ezért gyorsan leteszi.
Amint leült azonnal dícsérjük jutalomfalattal és szóban is-jó kutya okos, nagyon ügyes.


kommentek száma:0tovább

Írta supererika gazdi (artúr), 2011. January 25. 09:16:30 #13429

Kiképzés-mi így tanítjuk!

Üdv mindenkinek!
Ezt a blogot azért keztem írni, mert bár leírjuk a módszereinket és tapasztalatainkat az Artúr és Archi fórumba, de rá kellett jönnöm, hogy a hozzászólások tömkellegében úgymond "elvesznek".
Itt kigyűjtöm őket egy helyre és nem kell keresgélni.
Remélem hasznát veszitek, ha pontos tanács kell, írjatok a fórumunka.

kommentek száma:2tovább