‹‹‹ vissza Bogi Túlélő EMLÉKÉRE adatlapjához vagy blogjaihoz

Írta szilvia76 gazdi (Bogi Túlélő EMLÉKÉRE), 2011. March 01. 19:54:38 #14102

Öregséggel járó változások

Öregedéssel járó változások Mivel sokfajta kutya van, egyáltalán nem meglepő, hogy a várható életkor fajtánként változik. Általában a kisebb méretű kutyák tovább élnek, mint a nagyobbak; a terrierek például akár húsz évig is, bár a mini kutyák e szempontból kevésbé szerencsések. Az óriás méretű kutyák, mint a dán dog, ritkán élnek tíz évnél tovább, a buldogoké pedig átlagosan hét év. A korcsok életkora kb. tizenhárom év. A kutyák nagy része hét- vagy nyolcéves korában már idősnek számít. Az élet hosszának egyik legfontosabb tényezője, hogy milyen gondoskodásban volt része. Ha például egy fiatalkori betegséget nem kezeltek, akkor ez károsíthatja a belső szerveket - ami egészségügyi problémákhoz vezethet néhány év múlva.
Bizonyos fajok öregkorukra hajlamosak egyes betegségekre, amire a tenyésztő vagy az állatorvos természetesen felhívja figyelmünket. Az izületgyulladás és a vizelettartási zavar orvosi kezeléssel enyhíthető.
Az állatorvosi költségek enyhítésére az Európai Unió országaiban különféle biztosítási lehetőségek léteznek, de hazánkban egyelőre ilyen megoldás nem áll rendelkezésre.
Az idősebb kutyák kevésbé energikusak, mint fiatal társaik. Az öregedés lassú folyamat, gyakran nehéz észrevenni a jeleket, egészen a problémák megjelenéséig. Ideális esetben minden hét év feletti kutyát félévenként el kell vinni állatorvosi ellenőrzésre.
Az öreg kutyák viselkedése lassan változik. Általában többet alszanak, és ingerlékenyebbek, főleg életvidám fiatalok körében, legyenek azok kutyák, vagy emberek. Néha többet ugatnak, ami akár a süketség jele is lehet - vagy annak, hogy valami zavarja őket. A gazda is legyen rugalmas, és alkalmazkodjon a kutya megváltozott igényeihez. Lehet például, hogy sokkal kevesebbet eszik, és napi egyszeri kiadós étkezés helyett szívesen aszik többször keveset. Ha a kutyának merev a nyaka, emeljük étel- és itatótálját fejmagasságba. Mozgási nehézségek is jelentkezhetnek, különösen reggel, illetve intenzívebb mozgást követően. A kutya bármennyire is vonakodik a mozgástól, mindig jól mozgassuk meg, hiszen ez szellemileg is felfrissíti - és az egészséges bélműködése fenntartásában is hasznos. Egy öreg kutya bizonyára sokkal szívesebben megy többször rövid sétára, főleg ha szív-, légúti vagy izületi betegségben szenved.
A kutyát zavarhatja öregedő teste, és az is frusztrálhatja, hogy nem tud megtenni olyan dolgokat, amiket korábban már megszokott. Kerüljük el, hogy stresszhelyzeteket kényszerítsünk a kutyára. A megszokás és a biztonság mindennél fontosabb, ezért ne változtassunk hirtelen körülményein.

Hozzászólások száma: 1

Írta Frankó gazdi (Frankó), 2011. March 03. 15:17:08 #856137

Drága bogi Túlélő!
Minden szavaddal egyett értünk ugye boxereknél is a 8-9 év a vízválasztó, de ez nincs kőbe vésve. Én még nyolc éves koromban nagyon is elemembe voltam oly annyira, hogy minden óvintézkedés ellenére volt egy szökési kísérletem és sajnos elgázolt egy nagy autó. Akkor veszítettem el a jobb szemem , a bal ajkam és szemfogam. De szerencse a szerencsétlenségben, hogy csontom nem tört és belső sérülést sem szenvedtem. Viszont innentől megváltozott minden. Egyrészt gazdimékat is meggviselték a történtek (minden lépésemet lesték) másrészt már én sem voltam olyan virgonc, mint korábban. Utlsó két évemben már nagyon sokat aludtam de a napi rendszeres mozgás (lassú séták legalább négyszer) ha más nem a kertben oda-vissza az meg volt az utolsó elötti napig.
A kaja: reggel egy kicsi ,este egy kicsit több napközben egy falat finomság össszesen az egész kb. 1/3-a annak amit korábban egyszerre kaptam.
Ami még nekem nagyon sokat segített, hogy gazdim naponta többször átmasszírozta öreg izmaimat csonjaimat főleg reggel amikor felkeltem
az nagyon nagyon jól esett!
Kívánok Neked nagyon hosszú egészséges boldog életet, fenntről vigyázok Rád
Üdv Frankó