‹‹‹ vissza a kérdések listájához

Kérdezte gazdi (), 2012. January 21. #1103

Fiatal kutya ivartalanítása

Sziasztok!
a kiskutyám jojo 6 hónapos és az lenne a kérdésem,hogy egy kiskutyát mennyi idős korától lehet ivartalanítani?
várom a válaszokat!

kategória: kutya, válaszok száma:13, kérdés értékelése:+2

A kérdésekre az oldal tagjai válaszolnak akik nem biztos, hogy szakértők vagy állatorvosok. A kérdésekre adott válaszok helyességéért senki nem vállal felelősséget!

Válaszok pontszám szerint

Válaszolta LilaMoszat gazdi (Szonja), 2012. January 26. #6581

1. "Nőstény állatnak legalább egyszer szülnie kell,legalább egyszer tüzelnie kell'

A legnagyobb problémát az okozza, hogy az emberek hajlamosak emberi tulajdonságokat ruházni az állatokra. Pedig az állatoknál az "anyaság" vagy "apaság" nem tudatos, ösztöneiktől hajtva párzanak és gondozzák kicsinyeiket, amikor pedig eljön az ideje, akkor érzelmek nélkül választják le őket. Egy házi kedvenc nem fog kölykök nemzése után vágyódni, ha a szomszéd kutya/macska leellik... (Megtévesztő lehet, hogy egyes anyaállatok átvállalják más szülők, akár más faj kölykeit. Ez nem emberi tudatosságú adoptálás.)



Az egyik leggyakoribb daganatos megbetegedés a tejmirigy daganata. Ez szuka kutyáknál az esetek felében, nőstény macskáknál szinte mindig rosszindulatú formában jelentkezik, és rövid idő alatt az állat elpusztulásához vezethet. Ennek a betegségnek a veszélye jelentősen csökken, ha az ivartalanítást 2,5 éves kor előtt végezzük el.

Az ennél fiatalabb korban, de már a második tüzelés után ivartalanított szukáknál 26%, az első két ivarzás között műtötteknél 8%, az első tüzelés előtt operáltaknál 0,5%-ra csökken a tejmirigy daganat kialakulásának valószínűsége. Ezért lehetőleg az első tüzelés előtt, 6-7 hónapos életkorban ajánlott a nem tenyésztési célból tartott állatok ivartalanítása!

Az elmondottak mellett az ivartalanítással megelőzhető a méhgyulladás és a méhdaganatok kialakulása is.

Válaszolta LilaMoszat gazdi (Szonja), 2012. January 26. #6580

itt a cikkem, amit több állatorvossal való elbeszélgetés után fogalmaztunk meg:
ELŐNYE? Hosszabb, egészségesebb élet, nem kívánt szaporulat, betegségek megelőzése.



Hátránya? Bizonyos műtéti eljárásoknál felléphet inkontinencia, és mint minden műtétnek, nem megfelelő steril környezetben, nem megfelelő képzettségű orvossal komplikációk léphetnek fel.



Általánosan elmondható, hogy ha egy nőstény állat vemhes vagy bármilyen szervi elváltozás van, akkor feltétlenül a méhét is ki kell venni.



A nőstény állatokat elkötni nem szabad. Egyrészt továbbra is tüzelni fognak, fel is párzanak, egyes esetekben ritkán akár utódot is ellenek. Másrészt az elkötés daganatok forrása, nagy eséllyel alakul ki ilyen elváltozás. Harmadrészt felléphet emlődaganat, gennyes méhgyulladás, ezeket a helyes ivartalanítás megelőzi (első tüzelés előtti ivartalanítás, fél százalékra minimalizálja).



Megoszlanak a vélemények, hogy vajon elég-e a petevezetéket és petefészket eltávolítani, így a méh marad ugyan, de funkcióját veszti, vagy jobb-e az összes szaporodószerv eltávolítása?



Vannak, akik csak a petefészkeket és a vezetékeket veszik ki. Itt is a leggyakoribb válasz, hogy x éve praktizál és nem volt belőle sose visszatérő eset. Nagyon kevés állatorvostól hallottam megfontolandó érveket. Az egyik ilyen, hogy megelőzhető vele az inkontinencia, ami sok esetben előfordul ivartalanított szukáknál. A másik elfogadható indok az volt, hogy a méh és az azt tartó szalagok tartó funkciója megmaradjon.



Vemhes állat ivartalanítható. A legtöbb esetben félidőig vállaják az állatorvosok. Ezen túl nagyobb a rizikója és a tulajdonos érzelmi terhelése is. Gyakorlott állatorvosok szokták vállalni egészen ellésig.



Tüzelő állat ivartalanítása szintén nagyobb rizikójú, hiszen vérzékenyebb,valamint a tejcsatornák duzzadtak. Amennyiben megoldható, első tüzelés előtt ivartalaníttasd az állatod, avagy a 2 tüzelési szakasz közt, de tüzelés előtt vagy után minimum 4 héttel. Gyakorlott állatorvosok szokták vállalni, ha feltétlenül tüzelés alatt meg kell műteni. ( pl. kezelhete

Válaszolta viksa gazdi (Mági), 2012. January 25. #6571

az első tüzeléstől lehet..én is most fogom ivartalanítani a kutyámat..! a doki azt mondta, hogy első tüzelés után kell..nekünk nemsokára lessz a mütét:/:)

Válaszolta Kriszti2 gazdi (Cila és Cirmi), 2012. January 24. #6567

http://www.haziallat.hu/kutya/orokbefogadas-vasarlas/kutya-ivartalanitas-mikor-hogyan/2450/

Válaszolta LilaMoszat gazdi (Szonja), 2012. January 22. #6531

Állatorvosokkal végzett beszélgetés alapján a legideálisabb kor az első tüzelés előtti időszak, tehát 6-7-8 hónapos kor.

így tudod a legtöbb betegség esélyét 0-ra csökkenteni, és kevésbé viseli meg a szervezetét.

Válaszolta atos19 gazdi (Pöttyös Szuzi), 2012. January 21. #6520

Szerintem olyan 1 éves korától már lehet ivartalanítani..