‹‹‹ vissza a kérdések listájához

Kérdezte BindisPezsgő gazdi (Goldi emlékére), 2011. July 26. #681

Hogy tanítsam meg a kutyámat arra hogy gyere ide?

Hogyha hívom akkor nem akar ide jönni ez az ördög fióka.:)

kategória: kutya, válaszok száma:20, kérdés értékelése:+4

A kérdésekre az oldal tagjai válaszolnak akik nem biztos, hogy szakértők vagy állatorvosok. A kérdésekre adott válaszok helyességéért senki nem vállal felelősséget!

Válaszok pontszám szerint

Válaszolta Kingugu gazdi (Süti), 2011. July 29. #4193

fogj egy kutyakajás dobozt,és markolj bele egy negyed maroknyival az ételbe,és mondd neki,hogy: gyere ide,és nem szigorúan,hanem gyengéden!rendben?

Válaszolta Beba gazdi (Mandy), 2011. July 28. #4165

Én szegénynek egyszerre két parancsot is tanítottam. Leültettem(mert akkor már ismerte azt), aztán felemeltem a mutatóujjam felé, mondtam hogy maradsz, pár lépést hátráltam, aztán boldogan hívtam, hogy gyere, és odaadtam a jutalomfalatot.

Válaszolta fgyongyi gazdi (Szultán), 2011. July 27. #4115

Az én zseniális Szultán kutyám egyszerűen leste a szavaimat amikor beszéltem hozzá, és mindent megcsinált amit kértem tőle.(parancsoltam neki!).Nem zavarodott össze a parancsszavakat ismerte tudta, hogy mit kell csinálnia.A gondolataimat is kitalálta.Én azt mondom a kommunikáció a legfontosabb annak ellenére, hogy a kutyák nem beszélnek. Természetesen egyszerre csak egy feladat elvégzésére kell rábírni.A legkönnyebb játék közben rögzíteni a gyere ide parancs szót.El kell dobni bármit nem az a lényeg és már csak ügyesség és kitartás kérdése, hogy a kutyus megértse, hogy ha azt akarja, hogy újra eldobjam hozza ide a játékot. Gyerei ide,hozzd ide a babát!

Válaszolta BindisPezsgő gazdi (Goldi emlékére), 2011. July 27. #4108

A kérdező hozzászólása:

Nagyon szépen köszönöm!

Válaszolta szilvia7 gazdi (Simba), 2011. July 27. #4105

A sok beszed a kutyat összezavarja tanulas közben...vagy megszokott lesz neki,nem fog rad figyelni.Neki ez csak bla-bl-bla lesz
Beszelj a kutyaddal inkabb otthon amikor nem csinaltok semmit,simogasd,szeretgesd,ekkor beszelhetsz neki annyit amennyit csak akarsz es jol is fog esni neki.

Válaszolta LilaMoszat gazdi (Szonja), 2011. July 27. #4096

olyan jutalomfalatot használj, amit könnyen lenyel rágás nélkül. Ezért szoktuk mindenhol a virslikarikákat, sajt darabkákat javasolni, hogy ne álljon meg a tanítási folyamat azzal hogy megrágicsálja a falatot. Sem száraztáp, sem száraz jutalomfalatok nem alkalmasak engedelmes tréningezésre.

A kutyának egy helyre kelljen figyelnie, ne többre, mert szét fog esni.

Válaszolta BindisPezsgő gazdi (Goldi emlékére), 2011. July 27. #4093

A kérdező hozzászólása:

Köszönöm szépen! :) Szonja tőled nagyon sok választ kapok köszönöm, és a többieknek is!

Válaszolta BindisPezsgő gazdi (Goldi emlékére), 2011. July 27. #4092

A kérdező hozzászólása:

Otthon próbáltam, kicsi szárazkenyér darabokkal szoktam.:) szoktam beszélni vele, imádom.

Válaszolta fgyongyi gazdi (Cicuska), 2011. July 26. #4085

Én a cicusomat úgy tanítottam meg, hogy jöjjön hozzám, ha hívtam, akkor leguggoltam és kinyújtottam a kezem feléje, és nagyon kedvesen hívtam, hogy cicuska gyere ide. És amikor odaért hozzám, akkor nagyon megdicsértem, megsímogattam, beszéltem hozzá kedvesen( Te hűtlen csavargó stb.stb). Még, ha a pincéből is jött fel csavargás után.Azóta mindig fut hozzám, amikor így hívom. A kutyánál még könnyebb ezt megtanítani. Ugyanígy lehet. Nevén kell szólítani, sokat kell hozzá beszélni, a hang fontos, hogy érezze a szeretet és a bizalmat,és amikor odajön nagyon meg kell dícsérni. Az ingerültség, a szidás, a fenyítés a durva , parancsoló, ingerült hang elbizonytalanítja. Nem fog oda menni.

Válaszolta szilvia7 gazdi (Simba), 2011. July 26. #4080


Tenyleg ahany haz,annyi szokas.
De a rangatas az tenyleg nem elönyös.(Szerintem soha)
Nagyon sok kutyas gazdat ismerek akik tudjak hogy hogyan kell a kutyat visszahivni de a valodi eletben sosem müködik.Sajnos sokan ott hibaznak hogy a kutyanak nem adnak eleg idöt ezt megtanulni,nem gyakorolnak eleget.Vagy a kutyat csak akkor akarjak visszahivni ha porazra kerül es vege a setanak,mokanak.
Vagy ha a kutya nem jön az elsö szora a gazda merges lesz,valtozik a hangsulya,testtartasa.Ez a kutyat megteveszti,nem szivesen jön vissza.
Fontos a jo kapcsolat is a kutya-gazda között hogy a kutyat minden szituaciobol vissza tudjuk hivni,hogy a kutya tudja hogy erdemes visszajönnie.
Kölyök kutyaknal ezt en jatekosan tanitom.Csak egy szoval(nem egesz mondatokkal meg bla-bla) gyere,majd a kezemben van egy jatek juti es jatszas ezutan.Ezt egy nap 5-6 szor meg lehet ismetelni amig a kutya összeköti a parancsszot-gyere ezzel a jutalommal.
Idösebb kutyaknal szoktam a 10-m es porazt hasznalni.(itt is kutyafajtatol függöen nem mindig)
Amit itt szoktam hasznalni az a "viszlat" vagy "tovabb" vagy egy fütty es elindulok masik iranyba.Vagyis otthagyom a kutyat.Majd ha magatol visszajön kap jutalmat.
(egy normalis kutya-gazda kapcsolatnal a kutya követi a gazdat es panikba esik ha otthagyjak,ha nem latja a gazdat igy elindul automatikusan vissza.Ha a parancsszot vagy füttyöt ismeri egy idö utan tudja hogy ez azt jelenti hogy a gazda megy tovabb,neki is kell mennie)

Szoval nalam többfele lehetöseg van hogy a kutya visszajöjjön.Alt. kutyara es gazdara "meretezve".Kinel mi jön be jobban,mit tud jobban hasznalni.Nagyon sok gazdanal nagyon jol bevalt a kutyasip is.

Válaszolta wandus gazdi (Maci), 2011. July 26. #4075

Én nem rántom a kutyám a pórázzal.. Én úgy tanítottam meg neki amit írtam, és nem idegeskedtem, nem rántottam, csak egy picit meghúztam a pórázt , és már rohant oda hozzám.

Válaszolta LilaMoszat gazdi (Szonja), 2011. July 26. #4074

Nos, téveszme, én nem döntök fotó alapján. Kiképző vagyok, jó magam is foglalkozom több kistestűvel, sőt nekem is van ;-)

Leírtam ésszerűen, hogy a kényszerrel való képzés miért nem jó. De ha gondolod, mellékelek hozzá komplett kinológiai magyarázatot, bár azt soha senki nem olvassa végig.

Minden képzési módszert ismerek, és próbáltam is. Vannak olyan adottságú kutyák, köztük van egy munka kutyám is, amelynél nincs más lehetőség, csak a kényszerrel való képzés. De ezt otthon soha senki ne alkalmazza saját kútfőből.

Nincs azzal gond hogy suliba jártatok, tiszelendő, sokak vehetnének erről példát. De kontrollált körülmények közt megint más, ha van egy szakértő aki látja a kutyán mikor kell belenyúlni. A gazda nem fogja ezt észre venni és csak ront a helyzeten.

otthoni képzéseknél nem véletlen én kizárólag a pozitív megerősítést mondom.

ja és én nem pontozgatok Engem nem érdekelnek az emberek, csak a kutyák.

Válaszolta toriawiki gazdi (Little Theo-Key), 2011. July 26. #4071

Gondoltam, hogy lesz aki leszólja, amit írtam. Meglepett volna ha nem, ismervén itt az embereket!
Kedves Szonja :Azért ne tévesszen meg, hogy kis yorki van a képen, természetesen őt nem rángatjuk nyakánál fogva. Dobermannom is volt, és más egyéb kutyák. Nekünk a kutyasuliban így tanították a dobi-val. Én elfogadom azt is amit te írtál, de azért nem kell lehülyeségezni azt sem amit én írtam! Ahány ház annyi szokás. Hadd döntse el a kérdező, hogy ő majd melyiket használja! Persze gondolom most az jön, hogy én egy hülye kutyaiskolába járattam a kutyámat, ahol így tanítanak! az utánam következő Maci és ugyan azt írta amit én, őt miért is nem pontoztad le akkor? egyébként engem sem kellet volna, mert nem hülyeség. Attól is függ milyen a kutya fajtája! Igen egy 2 kg-oson nem rántunk akkorát mint pl egy dobermannon. És még egy fontos nem írtam, hogy rángassa a pórázt! Egy határozott rántás, kutyától függően természetesen:
De már ahogy kezded a mondatod látom az a tipus vagy aki mindenkinél mindent jobban tud, úgyhogy nem is vitatkozom!
Kedves kérdező döntsd el te! Az a jó ha minél több lehetőség közül tudsz választani!.... de azért még nem kell leszólni a másikat, elég, ha csak mindenki leírja a véleményét ! Szerintem!

Válaszolta LilaMoszat gazdi (Szonja), 2011. July 26. #4065

Na akkor ahogyan ezt tanítjuk:
- otthon, ismert környezetben, kertben először. nem kell se póráz, se nyakörv, csak virslikarikák abból ipari mennyiség.

- Először mutasd meg neki mi van nálad, zárd be a tenyered, érezze benne a virslit, hadd nyalogassa meg, de ne tudja kivenni.
A jutalomfalatos módszer fontossága, hogy soha nem tuszkoljuk a kutyába a falatokat, dolgozzon meg érte, és ha jól csinálja amit kell, akkor elveheti.

A virslit fogd a kezedbe, közel tartsd az orrához. Minden szó nélkül, vezetgesd így pár lépésnyit a kutyát, hogy a kezed az orra előtt van. kerültesd meg magát, húzd magadra, fordítsd be lábhoz stb. Ha jól csinálja jutalmazz, de told a szájába a kaját, tolj ki ujjaiddal egy karikát az öklödből, majd hüvelykujjal fogva ha tudja elveheti.


Ezt hívjuk bekapcsolásnak, jutalomfalatos tréning előtt.

Majd dobj ki egy karika virslit, úgy hogy lássa hova dobod. Amint elszalad érte, te már hívod is, hogy GYERE vagy HOZZÁM. Amint odaért hozzád, lábad közt dobhatod hátra a virsli karikát, egyidőben azzal hogy dícséred szóban : OKOS, ÜGYES, és ami a legfontosabb: MEHETSZ!

Ez egy olyan feloldás a kutyának, amitől nem szorongva fog hozzád lopakodni ha hívod, hanem boldogan rohan oda.

Na ezért baromira felesleges rángatni pórázon. Azzal csak annyit érsz el kényszerből, ha oda is megy, hogy hasonkúszva, hiszen fogalma nincs róla miért büntetted meg, mivel meg se mutattad neki, jutalmazással hogy mit vársz tőle.

Otthon gyakorolgassatok így. Amikor már tudja távolabbról h mit jelent a gyere, akkor próbáld meg úgy szintén otthon, hogy nem lát téged.

Majd séta közben, zavaró tényezők közt is.

Válaszolta wandus gazdi (Maci), 2011. July 26. #4064

1. A kutyát kb. 1,8 méter pórázra fogva utasítsd ("Ide!", vagy "Hozzám!"), és húzd magadhoz gyorsan, feltekerve a pórázt, majd dicsérd meg. A vezényszó örömteli hangon, de határozottan hangozzék el.
2. Ha már egyre jobban teljesíti a feladatot, tegyél rá hosszabb pórázt.
3. Ha már póráz nélkül is gyakorolhattok, ezt elkerített területen tedd. Hagyd hogy húzza magával a pórázt. Ha az első utasításra nem engedelmeskedik, menj vissza hozzá, és határozottan vezesd arra a helyre, ahol kiadtad neki a vezényszót. Csakis akkor jutalmazd, ha már elsőre magától tett eleget az utasításnak. Tedd vissza rá a hosszú pórázt, és csak akkor vedd le róla ismét, ha egymás után ötször egyedül is teljesítette a feladatot.

Ha bármi gond van, csak szólj!

Válaszolta LilaMoszat gazdi (Szonja), 2011. July 26. #4063

Ne haragudj, de ez oltári hülyeség, nem rángatjuk a kutyát feleslegesen....

Régi módi már a kényszerrel való tanítás. Nem is szabad olyanoknak használni, akik nem ismerik csínját,bínját mert többet ártanak vele mint használnak.

Pozitív megerősítés.

Válaszolta toriawiki gazdi (Little Theo-Key), 2011. July 26. #4062

Ja fontos!!!! Először mindig a vezény szó, lehetőleg rövid gyere, gyere ide, vagy hozzám!! Utána a rántás!! Nem mind egy! Először vezényszó utána rántás!!!!

Válaszolta toriawiki gazdi (Little Theo-Key), 2011. July 26. #4061

Úgy, hogy pórázt kötsz a nayakára, legyen hosszú, legalább 4 méter! Aztán behívod a kutyát(magadhoz hívod) és rántassz egy erőteljeset a pórázon. Aztán adsz neki egy jutalom falatot amikor odaért hozzád! Ezt többször ismételd meg! A kutya össze fogja kötni a gyere ide szó után a fájdalmat, amit nem akar érezni, és mielőtt még megrántanád sietni fog hozzád, mert tőled meg jutalomfalatot kap!! :)) Sok ismétlés, ha már működik, és kezdené elfelejteni ezt akkor többször ismételd át vele, hogy emlékezzen!

Válaszolta LilaMoszat gazdi (Szonja), 2011. July 26. #4060

Hol próbáltad? Otthon? Egyedül, vagy más kutyák közt?
Hogyan hívtad? ismételgetted, beszéltél hozzá?
Mivel jutalmazod alapvetően a kutyát, ha figyel, hallgat rád, és hogyan bünteted ha rosszat csinál?